2011-04-08 01:57 dodano 4 dni temu
Jajka Fabergé na Kremlu i w naszej Galerii Biżubizarre!
Od 8 kwietnia 2011 roku w moskiewskim muzeum na Kremlu będzie można zobaczyć sześć złotych jaj wykonanych przez Carla Fabergé w XIX wieku. Jaja mają po 10 cm wysokości i przedstawiają rosyjską armię, carskie stroje, kwiaty i zwierzęta.
Carl Fabergé założył swoją jubilerską firmę w Sankt Petersburgu w 1842 roku. Zyskał sławę dzięki wykonaniu w 1883 roku, na zamówienie cara Aleksandra III, wielkanocnego jaja ze złota, emalii, drogich kamieni, kości słoniowej i macicy perłowej. Carowi tak się jajo spodobało, że co roku, na Wielkanoc, zamawiał jedno. Po śmierci cara jego syn, Mikołaj II, kontynuował tradycję. Kolekcja Carla, nazwana „Jaja Imperium”, była na owe czasy niezwykłym i nowatorskim popisem jubilerskiej sztuki zdobniczej.
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. jajo podarowane przez cara Aleksandrze Fiodorownej w 1899 roku zwane „Bukiet Lilii”, a także jedno z najniezwyklejszych jaj jakie stworzył Fabergé – „Azow”. „Azow” zostało wykonane w 1902 roku dla rodziny Rotszyldów. Z jaja niczym kukułka z zegara, co godzinę, wyskakuje miniaturowy kogut.
Oprócz jaj Fabergé, na wystawie będzie można podziwiać biżuterię robioną na zamówienie dworu carskiego, oraz wyroby Cartiera stworzone pod wpływem rosyjskiej szkoły jubilerskiej.
Wystawa otwarta będzie do końca lipca. Eksponaty wypożyczono z 17 muzeów i od 8 prywatnych kolekcjonerów.
Dziś niektóre z oryginalnych jaj Fabergé osiągają ceny milionów dolarów. W Galerii Biżubizarre proponujemy Państwu jaja wykonane w Sankt Petersburgu metodą zdobniczą wykorzystywaną przez Carla Fabergé. Jaja - wisiorki można nabyć u nas w galerii dużo mniejszym sumptem niż XIX-wieczne oryginały, a są równie piękne, niepowtarzalne i będą na pewno wyrafinowaną, nietuzinkową ozdobą. A może warto, biorąc przykład z cara Aleksandra III, podarować jajo Fabergé najbliższej osobie?
M.B./ks
Źródło: Reuters