Czytaj

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kolorowych brylantach, część 1


2014-01-31 09:42



Diamenty znane ludzkości od tysięcy lat, były niedoceniane przez wieki z racji nieumiejętności ich oszlifowania spowodowanej niezwykłą twardością. Przełom, polegający na stworzeniu szlifu brylantowego, doskonalonego przez następne stulecia, który nastąpił w XVII wieku, doprowadził do tego, że obecnie diamenty, niezwykle trwałe i błyszczące, są najcenniejszymi i najbardziej pożądanymi kamieniami.

Zwykle kiedy mówimy o brylantach, przychodzą nam na myśl charakterystycznie oszlifowane przezroczyste kamienie, a diamenty mogą posiadać także inne barwy. Idealnie bezbarwne i przezroczyste diamenty są ogromnie rzadkie i cenne, z racji tego, że ogromna ilość wydobywanych kamieni zawiera w swym chemicznym składzie domieszki innych pierwiastków, które wpływają na ich kolorystykę. Azot na przykład powoduje, że kamienie te przybierają barwę żółtą, brązową, zieloną lub nawet czarną. Jednak jak najbardziej jednorodnie zabarwione na intensywny i żywy kolor diamenty występują jeszcze rzadziej niż te bezbarwne.

Czystość w kolorowych brylantach gra oczywiście mniej istotną rolą niż barwa. Barwne brylanty, które posiadają liczne inkluzje, mogą być nadal bardzo wartościowe, jeżeli podczas patrzenia na ich taflę, widzimy atrakcyjną, nasyconą barwę. W kwestii obniżenia wartości kamienia, wartość deprecjonują te inkluzje, które wpływają na wytrzymałość kamienia i z powodu ich umiejscowienia mogą przyczynić się do jego kruszenia.

Masa i kształt w przypadku kolorowych brylantów to dwa najważniejsze aspekty szlifu, który może w znaczny sposób wpłynąć na nasycenie koloru klejnotu. Im większy brylant bądź im dłuższy jest jego pawilon, tym głębiej światło może wniknąć w oszlifowany kamień i wydobyć nasycony kolor z ukrytego wewnątrz, najbardziej barwnego punktu. Szlifierze odkryli także, że w przypadku stosowania szlifów mieszanych można wydobyć więcej barwy z kolorowych diamentów, np. wzmóc nasycenie barwy żółtych diamentów w przypadku zastosowania szlifu radiant. To specyficzne cięcie wydobywa z żółtego diamentu intensywny kolor, podczas gdy ten sam kryształ, oszlifowany w sposób okrągły brylantowy, nie wykazałby się już takim nasyceniem barwy.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kolorowych brylantach, część 1

Najczęściej fantazyjnym diamentom nadaje się także fantazyjne szlify. Powyżej między innymi fantazyjny szlif w kształcie serca, trójkąta czy gruszki

Do najrzadszych, naturalnie występujących barw diamentów należą czerwona, niebieska i zielona. Kolorowe diamenty określa się fachowo mianem fantazyjnych (ang. fancy diamonds), a te najbardziej cenne i pożądane posiadają krwistoczerwoną barwę. Należy pamiętać, że na cenę kolorowych brylantów wpływ ma to, czy uzyskały one swą barwę naturalnie, czy też zostały sztucznie napromieniowane. Zwykle kolorowe diamenty występujące w naturze, nie posiadają wyjątkowo nasyconych barw i idealnie jednorodnego zabarwienia.

Bardzo istotną rolę w wycenie wartości kolorowego brylantu gra nasycenie barwy. Amerykański Instytut Gemmologiczny stosuje w ramach jednego koloru rozróżnienie nasycenia oparte na ośmiostopniowej skali. Oczywiście im większe nasycenie barwy, tym cenniejszy kamień.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kolorowych brylantach, część 1

Niejednorodne naturalne zabarwienie kolorowego brylantu

 

szystko, co chcielibyście wiedzieć o kolorowych brylantach, część 1

Najczęściej występujący w naturze poziom nasycenia barwy brylantów

 

Na wysokie ceny kolorowych brylantów wpływa także fakt, że coraz mniej jest kopalni, w których się je wydobywa. Z roku na rok coraz więcej miejsc wydobycia jest zamykanych i coraz mniej się otwiera. Szacuje się, że z powodu wyczerpania złoża w 2018 roku zamknięta zostanie jedna z najbardziej dochodowych – kopalnia Argyle w Australii, w której wydobywa się różowe brylanty.



Tiara wysadzana różowymi brylantami z kopalni Argyle

 

Kolorowe brylanty stanowią świetną inwestycję, lepszą nawet niż te bezbarwne. Rzadkość występowania, wyczerpujące się złoża – to wszystko wpływa na ich niesłabnącą wartość. W 2008 roku, kiedy ceny złota i bezbarwnych brylantów zaczęły spadać, kolorowe brylanty nie tylko nie poddały się temu trendowi, ale z roku na rok osiągają coraz wyższe notowania. Na przestrzeni ostatnich 30. lat wartość kolorowych brylantów nigdy nie zaliczyła spadku. Rekordy sprzedaży słynnych domów aukcyjnych pokazują, że te najsłynniejsze okazy podwajają swoją wartość co pięć lat.

Najbardziej znane w historii i współcześnie miejsca wydobywania kolorowych brylantów stanowią Indie, Południowa Afryka oraz Australia. Inne, mniej bogate złoża znajdują się w Brazylii, Wenezueli, Gujanie i Indonezji.

Autorka tekstu: Weronika Tokarczyk

Źródła i zdjęcia: Oldershaw Cally, „Ilustrowany atlas klejnotów i kamieni szlachetnych” wyd. Buchmann, Warszawa 2007, str. 46-49, diamentinwestycyjny.blox.pl, fancydiamonds.net, gia.edu, thomasmichaels.com

 

Komentarze

Damianissima: biżuteria z ceramiką

Dom jubilerski Damiani z okazji 90. rocznicy istnienia marki stworzył kolekcję, która jest reinterpretacją...

Biżuteria Cartier w filmie o...

W filmie "Grace, księżna Monako" główną rolę nie tylko sama postać księżniczki, ale i jej wyjątkowa biżuteria

Moc kolorów w kolekcji Louis...

W ostatniej kolekcji Louis Vuitton znalazły się rozmaite, kolorowe kamienie szlachetne

Diamentowa kolekcja Harry Winston

Dom jubilerski Harry Winston stworzył diamentową kolekcję, która jest synonimem ponadczasowej elegancji

Soczyste owoce w kolekcji Manish...

Manish Arora i Amrapali po raz kolejny stworzyli wspólną kolekcję biżuterii

Miłość, radość i szczęście w...

Kolekcja damskiej biżuterii marki Montblanc jest lekka, niczym letnia bryza

Szyk i elegancja zaklęte w...

Zjawiskowe zegarki marki Bulgari powstały z myślą o nowoczesnych, stylowych kobietach

Otwierane pierścionki Theo Fennell

Artystka zdobi swoje dzieła szmaragdami, akwamarynami, rubinami i diamentami

Copyright 2008-2014 © Dom Aukcyjny Jubiler24h