Czytaj
Pomimo że perły ochrydzkie nie są naturalne, to ze względu na sposób wyrobu, warto o nich wspomnieć.
Biżuteria ta wyrabiana jest z ości rybek pływających w jeziorze ochrydzkim, znajdującym się w Macedonii. Legenda mówi, że na początku XX wieku pewien cudzoziemiec, który przyjechał do Ochrydu, zdradził sekret wytwarzania takich pereł tylko jednej rodzinie, w podzięce za gościnę. Rodzina Talevi zaczęła je produkować w 1924 roku. Nieco później, w 1928 roku, kolejna rodzina poznała tajemnicę, z tym, że w tym przypadku główną rolę odegrały pieniądze. Sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie, jest pilnie strzeżony. Od tamtej pory tylko w sklepach należących do klanów Talevi i Filevi można nabyć „prawdziwe” ochrydzkie perły. Wszystkie pozostałe stragany oferują jedynie podróbki.
Do wyrobu pereł ochrydzkich nadaje się tylko jeden gatunek ryb żyjących w jeziorze ochrydzkim – plashica. Wytwarza się z nich specjalną emulsję, nadającą perłom niepowtarzalny wygląd. Plashica to najmniejsza i najstarsza, w dodatku endemiczna, rybka zamieszkująca wody macedońskiego jeziora.
Ochrydzkie perły warto kupić jako ciekawą pamiątkę z podróży. My jednak gorąco zachęcamy do tego, aby nie ograniczać swej biżuterii tylko do pereł sztucznych. Te naturalne są przecież o wiele piękniejsze.
KS
Fot. google
Komentarze
Popularne artykuły
Kryształowe płatki, diamentowe łodyżki i turkusowe liście, to wszystko znajdziemy w tegorocznej kolekcji...
- Jak muzyk wyraża się poprzez muzykę, którą tworzy, tak ja wyrażam się poprzez biżuterię- mówi amerykańska...
Twierdzi, że jest kinomanką. Z filmu czerpi największą inspirację. Jej pierścienie to „mini” rzeźby. Edèenne,...
Popularne Tagi