Czytaj

Opale cz.II


2012-07-19 14:53

Jak wspominaliśmy w części pierwszej, wiele opali z racji swojej unikatowości, czyli nadzwyczaj dużych wymiarów, siły opalizacji czy legend związanych z ich historią, otrzymało własne imiona. Poniżej przedstawiamy najsłynniejsze z nich.

"The Fire Queen"
lub "Queen of the Earth"
Opal znaleziony w 1906 r. w Angledool, 20 km od Lightning Ridge. Szczęściarzem, który go odnalazł był Charlie Dunstan. Opal szybko ochrzczono nazwiskiem odkrywcy - "Dunstan's Stone". W stanie surowym ważył 175 gramów, czyli prawie 900 karatów. Był wtedy największym odkrytym opalem, w którym można było zaobserwować niesamowitą grę kolorów. Mówiono o nim „prawdziwie bajeczny klejnot, zbyt piękny dla świata”.

Dunstan sprzedał go za zaledwie 100 funtów. Podobno upił się wtedy i skradziono mu jeszcze dwa inne, także wielkie opale. W listopadzie 1910 roku znaleziono go martwego, z raną postrzałową w głowie. Mówi się że popełnił samobójstwo.
Słynny opal kilkakrotnie zmieniał właściciela. Wtedy jednak rynek czarnych opali dopiero raczkował i nikomu nie było łatwo sprzedać tak duży kamień za odpowiednią cenę

W 1928 roku zmieniono nazwę na „The Fire Queen” i wyceniono go na 40,000 funtów. Uderzająca różnica w porównaniu do zaledwie 100 funtów, za które sprzedał je pierwszy właściciel. W 1940 r. kupił go J. D. Rockefeller nabył go za aż 75,000 funtów i włączył do kolekcji rodzinnej.
"Aurora Australis"
Kamień został znaleziony w 1938 roku w Lightning Ridge na głębokości 6 metrów. Ten opal początkowo także został wyceniony na 100 funtów i w stanie półsurowym sprzedano go Rudiemu Cherny i John'owi Altmannowi. Dopiero, gdy nowi właściciele oszlifowali go w owal o wymiarach 75x45 mm i wadze 180 karatów okazało się, że są w posiadaniu prawdziwego klejnotu, który nazwali Aurora Australis, czyli Zorza Polarna. W 2005 roku został wyceniony na 1,000,000 dolarów australijskich i był wtedy najdroższym czarnym opalem. Cena jest wynikiem mocnej, jaskrawej gry kolorów, czarnego koloru bazowego i oczywiście wielkości.

Tom Urwin i Snowy Brown odnaleźli cztery słynne czarne opale: The Black Prince (lub Harlequin Prince), Red Emperor (lub Pride of Australia), Empress of Australia oraz Red Flamingo, z czego ten ostatni ważył ponad 800 karatów!! Imiona wybrała im Berta Sherman – siostra nabywcy. Wszystkie cztery sprzedali ok. 1920 r. za 2,000 funtów Ernie’mu Shermanowi. Były to najdroższe czarne opale sprzedane do tego czasu.
"The Black Prince"
Znany jest także jako „Harlequin Prince”. Tom i Snowy znaleźli go w 1915 r. w Phone Line. Ważył 181 karatów, z jednej strony miał arlekinowy flagowy wzór opalizacji, z drugiej był cały czerwony. Głównie z powodu inkluzji piaskowej na samym środku był najsłabszy z całej czwórki opali znalezionych przez owych panów. Sprzedano go w Anglii, z czasem trafił do Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, później opal stał się częścią kolekcji Forest Lawn Memorial Park. Niestety skradziono go stamtąd, razem z „Pride of Australia”.
"Pride of Australia" lub "Red Emperor"
Odkryty w 1915 r. przez Urwina i Browna. Wyszlifowany go na kształt kontynentu australijskiego, po czym zyskał wymiary 75x50 mm i wagę 225 karatów. Do 1954 r. uznawany był za najwspanialszy opal Australii, albo nawet całego świata.


Wyszlifowany został dwustronnie, wzdłuż dwóch płaszczyzn opalizacji. Główną stronę cechują mocne, różnobarwne błyski. Druga natomiast, znacznie jaśniejsza, jest zupełnie inna – bardziej zbliżona do arlekinowej, z przeważającym zielonym i pomarańczowym kolorem.

W 1931 r. opal został wyceniony na 2,000 funtów. W 1954 roku Red Emperor oczarował Dr Eatona, który, chcąc mieć najwspanialszą kolekcję opali na świecie, kupił go wraz z kilkunastoma innymi wspaniałymi opalami. Początkowo wcześniejszy właściciel nie chciał go sprzedać, ale Eaton postawił twardy warunek: albo sprzedaje całą kolekcję, łącznie z Emperorem, albo z trasakcji nici.
Właściciel ostatecznie zgodził się na ten warunek, nie wiadomo jednak ile wyniosła wtedy cena kamienia. Według różnych źródeł ta zachcianka kosztowała Dr Eaton’a między 50,000 a 150,000 funtów.

"Empress of Australia"
Początkowo Kaleidoscope Queen, następnie Tartan Queen, a w końcu Empress of Australia, czyli Cesarzowa Australii. W stanie surowym opal ten miał wielkość 75x70x55 mm. Początkowo został tylko wypolerowany, aby ukazać jaskrawoczerwone łaty. Jako że był najbardziej kolorowy z całej czwórki i ważył 500 karatów byłby najdroższy. Byłby, ale pewnego razu lokalny wielbiciel opali oglądał ten okaz w pubie. W trakcie oględzin opal wyśliznął mu się z ręki, upadł na podłogę i pękł na dwie części. Nie wiemy jak Wam, ale nam włos się zjeżył na głowie, gdy się o tym dowiedzieliśmy. Z pierwszej części zostały potem wycięte dwa podobne kamienie po 50 mm i 20 karatów każdy (jeden z nich oprawiono w wisior zaprojektowany przez córkę ich nabywcy - Ernie’go Shermana). Druga część Cesarzowej o wymiarach 45x40 mm i masie ok. 50-60 karatów została wprawiona w naszyjnik, w którym są także brylanty.

ks

 

Komentarze

Jak powstają perły?

Ziarenko piasku i małża – tyle wystarczy, by powstał jeden z najpiękniejszych klejnotów na świecie.

Harry Winston Opus 12 – czas na...

Harry Winston zaprezentował limitowaną edycję zegarka Opus 12, która będzie liczyła jedynie 120 sztuk

Kolekcja zegarków Alaina Delona...

Jeden z największych amantów francuskiego kina wystawił na sprzedaż swoją kolekcję zegarków

Philippe Pozzo di Borgo i Abdel...

34 milionów widzów obejrzało już historię przyjaźni arystokraty i bezrobotnego z przedmieścia

Biżuteria ma za zadanie...

Twierdzi, że jest kinomanką. Z filmu czerpi największą inspirację. Jej pierścienie to „mini” rzeźby. Edèenne,...

Biżuteria inspirowana muzyką

- Jak muzyk wyraża się poprzez muzykę, którą tworzy, tak ja wyrażam się poprzez biżuterię- mówi amerykańska...

Diamenty na zwykłym sznurku

Diamenty, kryształy, ale także drewno drzewa kokosowego czy muszle, znajdziemy w biżuterii sygnowanej marką...

Frost Yourself!

Pamiętacie hasło z kultowego filmu „Jak stracić chłopaka w 10 dni”? Teraz i Wy możecie zalśnić blaskiem...

Popularne artykuły

Lecznicze złoto

Złoto wykorzystywano w lecznictwie od czasów starożytnych .Wytwarzano z niego specjalną złotą nalewkę,...

Perły Ochrydzkie

Mało kto o nich słyszał, a z pewnością są warte uwagi.

Biżuteria wyłowiona z oceanu

Martina Grasselli, włoska projektantka, oczarowana florą oraz fauną oceanów, umieściła na pierścieniach,...

Popularne Tagi

Copyright 2012 © Dom Aukcyjny Jubiler24h