Czytaj
Według brytyjskiego Vogue'a, niebieskie kamienie są idealnym lekiem na chandrę i zły humor. Biżuteria w niebieskich kolorach kojarzy się także ze śniegiem i zimową aurą, więc idealnie wpisuje się w atmosferę panującą za oknem. W niniejszym artykule przedstawimy najpiękniejsze okazy kamieni oraz wytwory sztuki jubilerskiej w niebieskich odcieniach.
Zdjęcie po lewej stronie: niebieski szafir w kształcie gruszki
Skała, która nieodmiennie kojarzona jest z barwą nieba w nocy, to lapis-lazuli. Jest to nieprzezroczysty kamień ozdobny zawierający lazuryt - barwnik nadający mu intensywny niebieski kolor. W skład tego minerału wchodzą także biały kalcyt i złoty piryt, które są widoczne w postaci plamek i kropek wewnątrz kamienia, wyróżniając się na ciemnym tle niczym gwiazdy na niebie. Nazwa pochodzi z łaciny: lapis oznacza kamień, a lazulum – niebieski lub niebiański. Z uwagi na nierównomierną strukturę wewnętrzną, kamienie szlifuje się najczęściej w kaboszony. Lapis-lazuli najwyższej jakości ma intensywną ciemno-kobaltową barwę i widoczne, aczkolwiek niezbyt duże plamki. Lapis – tak skrótowo określa się nazwę kamienia – wydobywa się głównie w Afganistanie, a największe okazy są odnajdywane w dolinie rzeki Kokcha.
Wysokiej jakości kamień lapis-lazuli w szlifie kaboszon
Wzmianki w literaturze o lapis-lazuli można znaleźć w opisach wypraw Marco Polo, w biblijnej Księdze Wyjścia, eposie o Gilgameszu, a także w dziełach arabskiego geografa Istakhri. Wyroby zdobione tym kamieniem odnajdywano także w grobowcu Tutenchamona, wykorzystywano w obrzędach religijnych w Starożytnym Egipcie oraz przyznawano jako nagrody za odwagę w Grecji. W niektórych ośrodkach kultu oraz pałacach, lapis wykorzystywano do ozdabiania ścian i inkrustowania powierzchni.
Na zdjęciu powyżej Maska Tutenchamona inkrustowana lapis-lazuli
Najpopularniejszym niebieskim kamieniem, znanym na całym świecie jest szafir. Przybiera on różne barwy, od żółtej, przez zieloną, do różowej, jednak najcenniejsze okazy charakteryzują się głębokim niebieskim kolorem. Najbardziej poszukiwany odcień szafiru to tzw. royal blue.
Zdjęcie po lewej stronie: szafir o barwie royal blue
Szafirom najczęściej nadaje się szlify fasetowe, aby wydobyć piękną barwę i brylancję. Szafiry gwiaździste, czyli z efektem świetlnym w kształcie gwiazdy, zazwyczaj szlifowane są w kaboszony. Pod względem twardości, szafir plasuje się na drugim miejscu, zaraz za diamentem, co sprawia, że biżuterię z tymi kamieniami spokojnie można nosić na co dzień.
Na zdjęciu po prawej stronie szafir gwiaździsty
Najpiękniejsze szafiry pochodzą z Kaszmiru, mają głęboką niebieską barwę i aksamitny połysk, niestety złoża te są obecnie na wyczerpaniu. Kamienie wydobywane na Sri Lance mają nieco jaśniejszy, chabrowy kolor, ale osiągają pokaźne rozmiary, przekraczające często 100 karatów. Z kolei australijskie szafiry mają zielonkawy odcień.
Szafiry są kamieniami szlachetnymi cenionymi od bardzo dawna. Persowie uważali, że niebo zostało pokolorowane barwą szafiru. Wzmianki o tych kamieniach można również odnaleźć w Biblii. Dziś przeżywają one swój renesans, najczęściej wykorzystuje się je do produkcji pierścionków, między innymi dzięki Kate Middleton, której pierścionek zaręczynowy zdobi piękny szafir otoczony diamentową markazycją.
Pierścionek zaręczynowy Kate Middleton
Zdobienie biżuterii emalią to najstarsza technika jubilerska. Emaliowane przedmioty są rzadko spotykanym rarytasem na rynku. Najczęściej spotykana jest kobaltowa barwa emalii, jest też stosunkowo najłatwiejsza w wykonaniu. Przedmioty zdobione emalią w odcieniu ciemno-niebieskim są uwielbiane przez miłośników biżuterii. Biorąc pod uwagę kunszt jubilerów oraz ogrom pracy włożonej podczas nakładania emalii, można powiedzieć, że tworzą oni małe dzieła sztuki.
Naszyjnik z wisiorkiem zdobiony kobaltową emalią guilloche oraz perłami, link do aukcji
Cyjanit to kolejny kamień o przekroju barw od jasnoniebieskiej do kobaltowej. W związku z tym często myli się je z szafirami. Nazwa kamienia pochodzi od greckiego słowa kyanos, oznaczającego niebieski. Rozpiętość twardości cyjanitów kształtuje się na poziomie od 4,5 do 7 w skali Mohsa, dlatego też czasami kamień ten nazywany jest dystenem.
Cyjanitom zazwyczaj nadaje się szlif schodkowy, kaboszon lub fasetowy owalny, co pozwala podkreślić ich przepiękne, różnorodne odcienie.
Kryształ cyjanitu
Autorka tekstu: Marta Zaremba
Źródła i zdjęcia: Cally Oldershaw „Ilustrowany atlas klejnotów i kamieni szlachetnych”, renes-mineralienwelt.de, jubiler24h.eu, media.bodaclick.com, modernbizu.pl, rubysapphiregemstone.com, 4.bp.blogspot.com, gemmo.pl
Komentarze
Popularne artykuły
Diamenty, platyna i złoto - sprawdźcie, co jeszcze będzie modne w biżuterii ślubnej w 2014 roku
Zobaczcie, jakie buty znalazły się w czołówce naszego zestawienia najdroższych butów na świecie
Popularne Tagi