Czytaj
Złoto wykorzystywano w lecznictwie od czasów starożytnych (Persja, Arabia, Indie, Chiny). Do celów leczniczych służyły zarówno cienkie płatki złota, jak i złoto sproszkowane. Wytwarzano złotą nalewkę, kwasowe roztwory złota oraz sole złota organiczne i nieorganiczne.
O właściwościach leczniczych złota pisał już Arystoteles. Z kolei w średniowieczu Paracelus zalecał stosowanie preparatów złota do terapii chorób wenerycznych, trądu, ropiejących ran, a nawet padaczki.
W późniejszych czasach (VII-XIX wiek) sole złota wykorzystywano do leczenia kiły, padaczki, chorób zakaźnych, chorób serca, chorób pasożytniczych (w tym wywołanych przez pierwotniaki), a nawet gruźlicy.
W XX wieku do lecznictwa wprowadzono złoto koloidalne (promieniotwórcze) 191, 198Au, które wykorzystuje się w leczeniu białaczek, nowotworów opłucnej i otrzewnej. Wykazuje miejscowe i silne działanie przeciwrakowe. Nie wchłania się z jam surowiczych.
Złoto działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Niszczy pierwotniaki i roztocze, działa także hamująco na rozwój wirusów.
Złoto odkłada się w niektórych tkankach (tkanki nabłonkowe, tkanka łączna, tkanka mięśniowa, tkanka chrzęstna) utrzymując się w nich nawet do końca życia.
Preparaty złota wykazują silny wpływ przeciwtrądzikowy.
Ze złotem trzeba jednak uważać, ponieważ zbyt duże dawki złota są toksyczne. Mogą one spowodować wytrącanie się złota metalicznego w tkankach i organach miąższowych (nerki, wątroba). Powoduje to białkomocz, zespół nerczycowy, metaliczny połysk w ustach, złe samopoczucie, zaczerwienie twarzy (lub sinienie skóry), pokrzywkę, świąd skóry, leukopenie i trombocytopenię. Złoto jest wydalane z żółcią, moczem (70%) i potem.
W Polsce i za granicą są dostępne gotowe preparaty złota, które można stosować doustnie i domięśniowo. Cena tych preparatów jest bardzo wysoka. Oficjalne preparaty-leki ze złotem są na receptę i mogą być stosowane wyłącznie pod kontrolą i na wniosek lekarza.
Preparaty złota dostępne bez recepty i przeznaczone do powszechnego użytku mają bardzo niską zawartość złota. Ich cena nie spada poniżej 80 zł. Działanie tych preparatów-suplementów jest wątpliwe.
Źródło: rozanski.ch/aurum.htm
Fot. rozanski.ch/aurum.htm
Komentarze
Popularne artykuły
Kryształowe płatki, diamentowe łodyżki i turkusowe liście, to wszystko znajdziemy w tegorocznej kolekcji...
- Jak muzyk wyraża się poprzez muzykę, którą tworzy, tak ja wyrażam się poprzez biżuterię- mówi amerykańska...
Twierdzi, że jest kinomanką. Z filmu czerpi największą inspirację. Jej pierścienie to „mini” rzeźby. Edèenne,...
Popularne Tagi