Czytaj
Naszyjnik jest rodzajem biżuterii noszonej na szyi. Najczęściej wytwarza się je z metalu w formie łańcuszka powiązanego z medalionem lub wisiorkiem. Produkowane są też naszyjniki artystyczne, tworzone z tkanin, sznurków lub rzemieni. Najczęściej są one łączone z kamieniami szlachetnymi, muszelkami lub elementami drewnianymi o różnych kształtach i rozmiarach.
Naszyjniki były integralnym elementem biżuterii od czasów najstarszych cywilizacji. Uważa się, że znany był już w epoce kamienia, czyli około 40 000 lat temu. Najstarsze naszyjniki zostały wykonane z materiałów czysto naturalnych, takich jak winorośl lub ścięgna zwierząt ozdobione muszlami, kośćmi lub zębami, ptasimi piórami, koralami, rzeźbionymi kawałkami drewna i innymi pięknymi i pomysłowymi elementami naturalnymi.
Rozwój tkaniny i metalu znacznie poszerzył zakres i możliwości tworzenia biżuterii. Ludzie nauczyli się rzeźbić w metalu, poznali brąz, miedź, srebro, złoto, elektron, platynę i zaczęli wykorzystywać je do tworzenia przyciągających wzrok naszyjników zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
W dzisiejszych czasach, dzięki znajomości nowych metali oraz sposobów ich obróbki, jesteśmy w stanie wyczarować ozdoby, o jakich poprzednie pokolenia mogły tylko pomarzyć. Największym powodzeniem cieszą się oczywiście naszyjniki diamentowe, ale równie piękne są perłowe kolie, lub wspaniałe naszyjniki wysadzane szmaragdami bądź szafirami.
Do tak wspaniałej ozdoby pasuje z kolei diadem, czyli złota lub srebrna przepaska na głowę, zwykle wysadzana drogimi kamieniami. Wbrew pozorom nie jest on tylko oznaką władzy królewskiej, książęcej lub duchownej. Można go nosić jako ozdobę podczas wielkiego balu. Szczerze polecamy.
Wikipedia
Komentarze
Popularne artykuły
Jakie będą główne trendy w biżuterii w 2014 roku? Co szykują dla nas największe światowe marki?
Zegarki w 2013 roku wyróżniały się żywymi kolorami, dużymi tarczami i artystyczną ekspresją
Prawdziwy renesans w biżuterii przeżywa różowe złoto. Przyjrzyjmy się bliżej temu trendowi
Popularne Tagi