Czytaj
Co może, a czego nie może nosić osoba podatna na alergie?
Alergeny to substancje, które mogą wywoływać alergie. Dzielimy je na słabe, silne i bardzo silne. Do słabych zalicza się m.in. złoto i srebro. Biżuteria wykonana z tych metali bardzo rzadko powoduje uczulenia. Można ją więc polecić osobom podatnym na alergie.
Alergikowi nie wolno kupować ozdób niklowanych i chromowanych, gdyż są to z kolei jedne z najsilniejszych alergenów. Uwaga: jeśli osoba, której chcemy kupić biżuterię, jest uczulona na nikiel lub chrom, to jest wysoce prawdopodobne, że alergenem będzie dla niej zarówno kobalt (bardzo silny alergen) jak i pallad (silny). Jeśli chcemy kupić srebrną biżuterię, koniecznie musimy wcześniej sprawdzić, czy nie jest ona tylko posrebrzana azotanem srebra. Związek ten należy do kategorii substancji, które często powodują alergię.
Co więc można kupić alergikowi? Bez obaw można zainwestować w srebro i złoto wysokiej próby. Należy kupować od zaufanych sprzedawców, którzy bez sprzeciwu wystawią nam po dokonaniu transakcji certyfikat jakości. Odradza się natomiast polowania na okazje na bazarach czy też nabywania biżuterii w stylu przedwojennej praskiej metody „na znaleźne”. Metoda ta polegała na tym, że oszust udawał przed ofiarą, że na jej oczach znajduje pierścionek. Jako, że znaleźnego nie można było łatwo podzielić oferował następujące rozwiązanie: ofiara weźmie pierścionek w zamian za odpowiednią ilość pieniędzy. Po pewnym czasie szczęśliwy nabywca szedł do jubilera i wtedy dowiadywał się że zapłacił mnóstwo pieniędzy za błyskotkę z tombaku.
Jeśli jesteśmy pewni, że nasz alergik nie jest uczulony na nikiel ani na chrom to możemy mu kupić ozdoby zawierające kobalt. W niektórych przypadkach można zaryzykować kupno biżuterii wykonanej m.in. z palladu, jednak najpierw należy skontaktować się z samym zainteresowanym.
Złoto:
Alergie spowodowane przez ten kruszec występują bardzo rzadko, jednak osoby nadwrażliwe powinny wiedzieć, że uczulenie na złoto pojawia się częściej przy noszeniu obrączek i pierścionków, niż przy noszeniu złotych kolczyków. Zakładanie złotych zegarków i medalionów jest całkowicie bezpieczne, ponieważ uczulenie pojawia się tak rzadko, że można je z czystym sumieniem wykluczyć.
Dlaczego są przypadki uczuleń na złoto? Ponieważ dotyczą one tylko złota niskokaratowego, które zawiera domieszki różnych metali i związków. I to na nie uczulony jest alergik, a nie na samo złoto. Złoto niskokaratowe zawiera m.in takie metale jak: miedź, cynk, srebro, pallad, kadm i nikiel. Nie stwierdzono alergii na miedź i cynk, jednak nikiel należy do bardzo silnych alergenów. Jeśli więc chcemy kupić alergikowi biżuterię ze złota niskokaratowego, unikajmy tych z domieszką niklu.
Srebro:
Samo srebro nie uczula. Uczulenie kojarzone z tym metalem dotyczy tak naprawdę azotanu srebra oraz domieszek innych metali czy związków w srebrze niskiej próby (alergia np. na nikiel). Azotan srebra to związek chemiczny używany do posrebrzania biżuterii. Zatem jeśli jesteśmy pewni, że dany przedmiot nie jest posrebrzany, a srebro o niskiej próbie nie zawiera niklu, to możemy go nosić nawet wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na inne substancje. Alergicy są więc ekspertami, jeśli chodzi o srebrne ozdoby – ich skóry nie da się oszukać.
Pallad:
Alergia na ten pierwiastek występuje przede wszystkim u osób uczulonych na nikiel. Wówczas pallad zmienia się ze słabego alergenu na silny.
Nikiel:
Najczęściej występujący alergen na świecie. Uczulenie występuje częściej u kobiet i jako jedyny z metali uczula dzieci poniżej 12 roku życia (z pełnymi objawami alergii kontaktowej). Alergia na nikiel pojawia się najczęściej przy noszeniu zegarków (wystarczy że zapięcie zawiera dodatek niklu), trochę rzadziej alergia pojawia się przy noszeniu kolczyków i klipsów, zaś najrzadziej występuje przy noszeniu pierścionków, łańcuszków i naszyjników.
Nikiel uczula nie tylko osoby nadwrażliwe. Codzienny bliski kontakt z przedmiotami zrobionymi z tego metalu może wywołać alergię nawet u zdrowych osób. Uczuleni na nikiel po pewnym czasie zaczynają alergicznie reagować także na przedmioty zrobione z innych metali. Dla własnego dobra należy się wystrzegać eksperymentów z tym pierwiastkiem. Niklowi w biżuterii mówimy stanowczo nie!
Kobalt:
Sam kobalt nie uczula. Staje się on silnym alergenem tylko dla osób uczulonych na nikiel lub chrom.
Chrom:
Do 1995r. liczba uczulonych na chrom była znacznie większa niż liczba osób uczulonych na nikiel. Chrom należy do głównych alergenów kontaktowych. Alergia wywołana przez ten metal przebiega bardzo ciężko.
Najbezpieczniej więc kupować alergikowi biżuterię złotą i srebrną wysokiej próby. Zapraszamy na nasze aukcje.
Anna Chmielewska
Źródło:
www.alergianabizuterie.blogspot.com/2009/08/alergia-na-metale-alergia-na-kobalt.html
www.nil.org.pl/xml/oil/oil56/gazeta/numery/n2003/n200305/n20030504
Komentarze
Popularne artykuły
Znany projektant w ciekawy sposób połączył damskie torebki z biżuterią
Jedna z najbardziej znanych gwiazd Hollywood od lat dyktuje trendy w modzie. Dotyczy to również szlachetnej...
Geometryczne kształty i mieszanie wpływów orientalnych i zachodnich, to główne cechy biżuterii Octium
Popularne Tagi