Czytaj
Powszechnie uważa się, że diament jest najcenniejszym kamieniem świata. A słyszeliście o serendibicie albo painicie? Nie? Nic dziwnego. Należą one do grupy minerałów najrzadszych i... najdroższych! Ile są warte? Specjalnie dla Was prezentujemy ranking 6 najdroższych kamieni szlachetnych na świecie.
Kamienie szlachetne to rzadko spotykane odmiany minerałów i skał, które ze względu na swoje właściwości nazywane są kamieniami jubilerskimi. Charakteryzuje je silny połysk, duża trwałość, twardość powyżej 7 w skali Mohsa oraz atrakcyjne zabarwienie (lub całkowita bezbarwność).
Wartość kamieni szlachetnych zależy przede wszystkim od rzadkości ich występowania. Wpływ na cenę ma też ich czystość, przejrzystość, twardość, intensywność koloru, blask, migotliwość, a także moc załamania światła.
Więcej informacji o kamieniach szlachetnych znajdziecie tutaj.
A oto ranking:
Miejsce 6
Grandidierite
cena: ok. 50 000 USD/0,5 karata
Trudna do wymówienia nazwa? Niestety, zależy ona od tego, kto i gdzie znalazł dany minerał. Najczęściej kamień zostaje nazwany od nazwiska odkrywcy, jednak w przypadku Grandidieritu było inaczej.
Minerał odkrył i opisał w 1902 r. Antoine Lacroix. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nazwał kamień na cześć nowego prezesa Francuskiego Towarzystwa Geograficznego - przyrodnika i odkrywcy Alfreda Grandidiera.
Grandidierite występuje przede wszystkim w Sri Lance i na Madagaskarze. Najdroższe minerały to te bez skazy i o intensywnych kolorach zieleni oraz błękitu.
Największy oszlifowany klejnot grandidieritu ma masę tylko 0,29 karata! Dlatego cenę tego minerału podaje się w przeliczeniu na 0,5 karata.
Miejsce 5
Painit
cena: 50 000-60 000 USD/karat
Przez pewien czas, painit uważano za najrzadszy kamień szlachetny na świecie. Jeszcze do niedawna, informację o tym można było znaleźć w Księdze Rekordów Guinessa. Do 2005 r. znaleziono jedynie 25 kryształów. Jednak w kolejnych latach odkryto nowe złoża painitu i minerał przestał być numerem 1.
Odkryto go w 1956 r. i nazwano na cześć brytyjskiego gemmologa Arthura Charlesa Davy’ego Paina. Jedynym miejscem występowania painitu jest Birma. Minerał może mieć barwę od brązowej, pomarańczowej i czerwonej, do fioletowej.
Miejsce 4
Niebieski Granat
cena: ok. 1,5 miliona USD/karat
Z jakim kolorem kojarzy Ci się słowo granat? Z granatowym? Jeśli tak, zaskoczy Cię pewnie informacja, że najrzadziej spotykanym kolorem tego kamienia jest właśnie... niebieski.
Niebieski granat odkryto dopiero w 1990 r. na Madagaskarze. Minerał ten, podobnie jak aleksandryt, posiada rzadką właściwość. Pod wpływem sztucznego światła zmienia kolor na fioletowy. Występuje na Madagaskarze, w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Turcji. W 2003 r. za niebieski granat o masie 4,2 ct zapłacono aż 6,8 miliona USD.
Miejsce 3
Serendibit
cena: 1,8-2,0 miliony USD/karat
Został odkryty na Sri Lance w 1902 r. Nazwa pochodzi od terminu Serendib, co po arabsku oznacza Sri Lankę. Kamienie są zielonkawo-niebieskie i niebieskie (Sri Lanka) lub czarne (Birma). Aktualnie istnieją jedynie trzy okazy o masie 0,35; 0,55 i 0,56 karata.
Miejsce 2
Czerwony Diament
cena: 2-2,5 miliona USD/karat
Kolorowe diamenty występują dosyć rzadko. Najbardziej wartościowe są niebieskie, różowe i czerwone. Jednak te ostatnie należą do tych najrzadszych i najcenniejszych. Szacuje się, że na świecie istnieje tylko ok. 30 takich kamieni, a większość z nich waży mniej niż pół karata! Miejscem ich wydobycia jest słynna kopalnia Argyle w Australii.
Miejsce 1
Jadeit
cena: ponad 3,0 miliony USD/karat
Zaskoczeni? Jednak nie chodzi tu o zwykły jadeit, wykorzystywany w jubilerstwie, a o jego rzadką odmianę.
Najdroższy i najbardziej poszukiwany jest bowiem półprzeźroczysty jadeit cesarski o głębokim kolorze tzw. butelkowej zieleni. Jak większość opisanych tu kamieni, również i ten wydobywa się głównie w Birmie.
Nazwa jadeitu pochodzi od hiszpańskiego „piedra de hijada”, co oznacza po prostu „kamień lędźwiowy”.
Dlaczego tak piękny kamień otrzymał tak przyziemną nazwę? Ze względu na swoje magiczne właściwości. Wierzono, że chroni swego właściciela przed chorobami kręgosłupa. Więcej o historii i niezwykłych właściwościach jadeitu dowiecie się tutaj.
Rekordowa cena jadeitu padła w 1997 roku na aukcji Christie's w Hong Kongu. Za naszyjnik „Doubly Fortunate” składający się z 27 jadeitowych kulek, każda o średnicy ok. 0,5 mm, zwycięzca musiał zapłacić aż 9,3 miliona USD!
Zakup któregokolwiek z tych kamieni, to najlepsza z możliwych inwestycji. Ale w tym przypadku, nie ma co liczyć na okazyjne ceny.
Autor: Anna Chmielewska
Komentarze
Popularne artykuły
Bvlgari to włoska marka, która jest synonimem luksusu i ponadczasowej elegancji. Designerzy tej marki w...
Popularne Tagi